Nenechajte sa ovládať žihľavkou

Psilo-Balsam® príjemne chladí

Žihľavka (urtikária) je kožná forma alergickej reakcie na rôzne podnety. Väčšinou na lieky, potraviny, rastliny, slnečné žiarenie, ale aj na chlad, uštipnutie hmyzom, aj na kontaktné alergény, napríklad kovy. Ochorenie môže mať aj nealergický základ.

Koža reaguje sčervenením, opuchom, svrbením a môžu sa na nej vytvoriť aj malé pľuzgieriky. V závažnejších prípadoch sa pridávajú aj opuchy slizníc, viečok, genitálií a problémy s dýchaním.

Žihľavka patrí v ambulanciách dermatológov medzi 20 najčastejších dermatóz. Aspoň raz za život takéto nepríjemné pocity na vlastnej koži zažije každý piaty obyvateľ Slovenska.

Ochorenie je výsledkom vyplavenia veľkého množstva histamínu po kontakte s alergénom. Môže sa objaviť kdekoľvek na tele a môže prebiehať akútne (prejavuje sa maximálne 6 týždňov) alebo chronicky, keď trvá niekoľko týždňov, mesiacov, ba až rokov. Pri akútnej žihľavke ide zväčša o alergickú reakciu. Pre chronickú žihľavku je okrem dĺžky pretrvávania príznakov typické, že výsevy vyrážok, urtík a opuch alebo obidva príznaky môžu byť vyvolané známymi alebo neznámymi príčinnými faktormi.

Žihľavka nepredstavuje pre pacienta len kozmetický problém, ale výrazne znižuje kvalitu jeho života. Človek má citlivú pokožku a ustavičné svrbenie spôsobuje psychickú nepohodu a diskomfort. Negatívne však ovplyvňuje nielen každodenný život pacienta v domácom prostredí, ale aj v práci a na verejnosti.

Liečba ochorenia závisí od typu žihľavky. Na zmiernenie prejavov svrbenia a podráždenia možno použiť antihistaminikum vo forme gélu Psilo-Balsam®. Gél postihnuté miesta príjemne chladí a lieči.

Psilo-Balsam® sa má nanášať na postihnuté miesto pokožky 3- až 4-krát denne v tenkej vrstve a jemne rozotrieť. Gél sa rýchlo vstrebáva a na pokožke nezanecháva žiadne viditeľné zvyšky.