Ako najlepšie zmierniť prejavy ovčích kiahní a zabrániť otravnému svrbeniu?

Riešenie ponúka Psilo-Balsam®

Ovčie kiahne sú vysoko infekčné vírusové ochorenie spôsobené Varicella-Zoster vírusom. Je to jedno z najčastejších ochorení detského veku, ktoré sa prejavuje horúčkou, bolesťou hlavy, únavou, stratou chuti do jedla, vyrážkami a vriedkami na koži, ktoré následne tvoria chrasty. Ochorenie má inkubačnú lehotu približne dva týždne, u detí má zvyčajne mierny priebeh, ale u dospelých prebieha ťažšie.

Keďže sú kiahne vírusového pôvodu, nie je možné pri ich liečbe použiť antibiotiká. Pri liečbe ide najmä o zmierňovanie sprievodných prejavov ochorenia. Okrem liekov na zníženie horúčky a bolesti si ovčie kiahne vo väčšine prípadov nevyžadujú špeciálnu liečbu. Veľmi dôležitou súčasťou liečby je oddych. Pobyt vonku sa neodporúča.

Nepríjemným kožným sprievodným javom ochorenia sú práve vyrážky a vriedky, ktoré svrbia a najmä deti majú tendenciu svrbiace vyrážky si škriabať, čím sa zvyšuje riziko zanesenia infekcie na postihnuté miesta.

Výsev sa začína zvyčajne v oblasti hlavy, neskôr na hrudníku a niekedy aj na celom tele. Pľuzgieriky sú spočiatku naplnené čírou tekutinou, ktorá sa potom mení na mliečnu a zakalenú. Tekutina je infekčná a obsahuje choroboplodné zárodky.

Pri ochorení je preto dôležitá hygiena a starostlivosť o vyrážky, aby sa predišlo infekcii.
Ako jeden z mála medicínskych prostriedkov na tlmenie prejavov pokožky pri ovčích kiahňach odporúčajú odborníci dermálny gél Psilo-Balsam®, ktorý je vhodný na používanie u detí vo veku od dvoch rokov. Chladivý gél pomáha zmierňovať pocity úporného svrbenia. V tenkej vrstve sa nanáša na postihnutú kožu a jemne sa rozotrie. Pacient najskôr pocíti príjemný chlad a následne začne na postihnuté miesto pôsobiť lokálne anestetikum – antihistaminikum obsiahnuté v lieku.